Президент ФКУ Ольга Павленко про несподіванки 2018 року та орієнтири на 2019 рік

olga-pavlenko-ny-2018

Ось і позаду черговий спортивний рік для українських кікбоксерів. Він був насичений різними подіями, як-то визнання тимчасовим членом Міжнародного олімпійського комітету Всесвітньої асоціації організацій кікбоксингу (WAKO), результативний виступ національної команди України з кікбоксингу WAKO на двох етапах Чемпіонату Європи і ще-ще-ще. Виокремити найголовніші події та досягнення у 2018 році ми запропонували президенту Національної федерації кікбоксингу України WAKO Ользі Павленко.

Ольго Анатоліївно, розпочнемо з найгарячішої новини – входження WAKO до Міжнародного олімпійського комітету у статусі тимчасового члена. На вашу думку, якого ефекту від цього статусу очікувати світовому кікбоксингу в цілому та Україні зокрема?

– Це дуже добре. що WAKO увійшло до олімпійської сім’ї. Буде непросто, попереду цілий процес як для світової федерації WAKO, та і для представництва WAKO в Україні. Керівництво світової федерації ВАКО готувалося два роки до цього, виконуючи перелік необхідних умов. Дуже добре до нас почали ставитися після Всесвітніх ігор 2017 року. Ми зібрали найбільше лайків в Youtube, у нас був повністю забитий зал, квитки на фінал були розкуплені. На Всесвітніх іграх WAKO продемонструвала красу і спортивну етику кікбоксингу.

Що стосується України, то для нас це теж дуже добре. У нас в Україні є поняття «категорійність неолімпійських видів спорту», ​​а ми знаємо, що кікбоксинг в Україні наразі представлений п’ятьма версіями. На превеликий жаль, не всі розуміють, що ми належимо до першої категорії, а всі інші версії – до третьої. Тому входження в МОК дозволить нам показати, що кікбоксинг ВАКО в Україні сильний, у нас є прекрасні хлопці. Зараз до нас прикуто ще більше уваги і на всі наші похибки нам відразу вказують. Також є момент, що спортсменів дуже складно утримати, тому що у нас не так просто виконати критерії і отримати розряд, плюс нелегко здобути перемогу на Чемпіонаті світу або Європи. У нас дуже велика конкуренція: наприклад, на останньому чемпіонаті Європи виступали представники 38 країн, а на Чемпіонаті світу – понад 60 країн. Це свідчить про серйозну конкуренцію. У зв’язку з цим, з нововведенням, яке на нас очікує у федераційній структурі, ми підходимо більш глобально до робочих моментів. Ми навіть об’єднали Чемпіонати України і Кубки України, щоб більш продуктивно переглядати хлопців і дівчат. Збільшуємо кількість семінарів. І 2019 рік для нас буде непростим, тому що вже стартує підготовка до Всесвітніх ігор, які відбудуться в 2021 році. На нашій співпраці з МОК позначиться, як ми проведемо Всесвітні ігри на рівні світового WAKO, важливий наш результат на цих міжнародних змаганнях для Міністерства молоді та спорту України і Спортивного комітету України. Тому вже зараз розпочинається підготовча робота і підвищення продуктивності.

Одним з головних дійових осіб, дотичних до визнання кікбоксингу WAKO на олімпійському рівні, був Боріслав Пєлєвіч, який раптово пішов з життя. Чи вплине його смерть на подальший розвиток World Association of Kickboxing Organizations?

– Для нас це, звичайно, стало несподіванкою, тому що Боріслав Пєлєвіч дуже багато років присвятив ВАКО – і як віце-президент, і як керівник рингових дисциплін. Він був гуру. Він дійсно жив кікбоксингом, любив кікбоксинг, поважав кікбоксинг. Привносив свою культуру, яка для нас назавжди залишиться в пам’яті. У зв’язку з тим, що Боріслав Пєлєвіч зміг створити сильну команду і об’єднати своїх помічників і керівників країн, його смерть – так, вона неприємна, так, вона несподівана – але незважаючи на це, ми зібралися в один кулак, змогли відстояти і доопрацювати всі документи і вчасно подати все на затвердження МОК. До того ж на сьогоднішній день виконавчим президентом світової організації є Франческа Фальсоні – дочка Енніо Фальсоні, який був першим президентом ВАКО, після нього прийшов на цю посаду Боріслав Пєлєвіч. Франческа Фальсоні теж багато років у кікбоксингу ВАКО, вона була віце-президентом і юристом світової організації, тому їй відомі всі нюанси і всі сторони кікбоксингу, як сильні, так і слабкі. Наразі ми чекаємо на вибори президента WAKO, які заплановані на 2 лютого 2019 року. На цей пост є три претенденти – це глава WAKO Азії Нассер Нассірі, президент WAKO Європи Рой Бейкер та керівник WAKO України Ольга Павленко. Через це всі в роботі, прописуються всі плани-календарі аж до 2021 року, стратегії розвитку і багато іншого включно з програмою до 2024 року, до Олімпіади. Все йде добре. Так, будуть якісь зміни, зокрема у керівництві світової організації, але це не сильно вплине на роботу, тому що всі основні гравці залишаться на своїх місцях.

Ольго Анатоліївно, окрім того, що ви головуєте в українському представництві WAKO, ви ще вдруге поспіль увійшло до складу Ради правління WAKO Europe. Розкажіть, будь ласка, детальніше про цю посаду. У чому полягає позитивний бік для України?

– Так, дійсно, я – член правління ВАКО Європи. Перші мої вибори відбулися в 2013 році, в Туреччині. У той рік як раз створили окремо європейську організацію ВАКО, тоді на чолі був саме Боріслав Пєлєвіч. Неймовірні відчуття, коли ти стоїш біля витоків європейського представництва WAKO, це дуже круто. Ти розумієш все, що відбувається на європейському континенті. З 2013 по 2017 роки ми зробили великий шмат роботи. Це дуже здорово. У нас вітається корпоративна культура, повага до спортсменів, які переросли в суддю, тренера, функціонера. Ти завжди знаєш, що відбувається, ти постійно в роботі, ти доповнюєш: можеш зробити свій вклад у розвиток не лише WAKO Europe, але й світової організації. Саме європейське бюро ВАКО дає дуже багато пропозицій для світового ВАКО. Це сприймається, прислуховуються. У цьому ми маємо перевагу. Наприклад, правління української федерації намагається збільшити кількість наших суддів з міжнародною категорією та категорією А. Як ми пам’ятаємо, Юрій Зубов був визнаний кращим суддею в рингу на останньому Чемпіонаті світу. І це показник. Тому що коли ти в цій тенденції, можеш обмінюватися досвідом, мати багато знайомих, це тільки вітається. Це дає великий розвиток кікбоксингу ВАКО в Україні.

А що скажете про виступ збірної на континентальній першості?

– Можу сказати, що на ЧЄ були дуже сильні поєдинки в розділі К-1, тому що Всесвітні ігри проходили в цьому розділі, і всі наразі зосереджені на 2021 рік. Але ми не повинні забувати, що в 2021 році мають відбутися і Всесвітні ігри єдиноборств, де швидше за все будуть представлені інші розділи кікбоксингу – фул-контакт і татамі-спорт.

Вважаю, що наша збірна показала хороший результат. У нас було в К-1 три золотих, срібло і бронза. Особисто мене здивував Олександр Українець, ми не очікували від нього першого місця. Прогнозували, що буде в призах, але не на першому рядку. Перемога Орфана Сананзаде була очікувана і прогнозована, він підтвердив своє звання чемпіона Всесвітніх ігор. Ми мали і плюси, і мінуси. Ми побачили, що у нас слабкий татамі-спорт. У нас немає великих показників в кік-лайт, лайт-контакті й поінт-файтингу. У 2019 ми приділимо більше уваги саме татамі-дисциплінам. Ми будемо відправляти наших фахівців – тренерів і спортсменів, перших номерів – на збори в Угорщину та Болгарію. Проте в цілому ми залишилися задоволені результатом Чемпіонату Європи. Якщо ми будемо брати статистику з 2015 по 2018 роки, то у нас збільшилася кількість медалей на 25-30%. Також на цьогорічному чемпіонаті Європи було більше представлено суддів, аніж на Чемпіонаті світу. На кожному майданчику був суддя з України. Це круто, тому що є двоє суддів, претендентів на категорію А в 2019 році.

Пропонуємо продовжити тему наших успіхів та досягнень у 2018 році. Окрім того, що збільшилася кількість суддів міжнародного класу, які ще позитивні зрушення варто відзначити?

– У нас збільшилася кількість охочих серед тренерів для участі у всеукраїнських зборах, які в 2018 році були розділені на юніорів та дорослих. Ми чотири спортивних збори: у квітні – виключно для юніорів, у серпні – для юніорів та дорослих, а в жовтні-листопаді – окремо дорослі. Великий результат маємо після серпневих НТЗ. У нас з’явилося взаєморозуміння між суддівським і тренерським складом та керівництвом Федерації кікбоксингу України. 2018 рік став для наших хлопців більш продуктивним, зросла кількість спортсменів. Незважаючи на те, що живемо у кризовий період, всім непросто, у нас є нові хлопці, які приходять до керівництва обласних, районних, міських організацій. З’явилося більше зацікавленості. Надходить багато пропозицій на федерацію щодо того, де варто додати для більшого просування кікбоксингу ВАКО в Україні. Це породжує хорошу конкуренцію на національному рівні. І це для нас дуже приємно. Як ми бачимо, давно такого не було, щоб 25, 28, 29 грудня по всій території України проходили б різні турніри з кікбоксингу WAKO – до Дня святого Миколая, в честь воїнів-захисників України, напередодні Нового року. Це прекрасно, це говорить про нашу «живу» структуру, про нашу реальну роботу і про те, що люди розвивають саме кікбоксинг ВАКО в Україні.

Перейдемо від досягнень 2018 року до планів на прийдешній 2019 рік…

–  Перш за все – це підвищення корпоративної культури, розуміння цінності сім’ї ВАКО. Друге – впровадження електронного суддівства по всій Україні. Третє, все-таки досягти розвитку кікбоксингу ВАКО. Тому що ми знаємо, що WAKO перекладається як Всесвітня асоціація кікбоксерських організацій, тому треба донести нашу позицію до Міністерства молоді і спорту України, щоб ми все ж таки повернулися до ситуації, яка була до 2006 року, коли наша федерація була єдиною Федерацією кікбоксингу в Україні.

Також у планах міжнародні семінари, на яких ми повинні удосконалювати наших тренерів і суддів – це два міжнародних семінари в Болгарії та Угорщині. Окрім того, ми проведемо  в Україні семінар для тренерів та суддів і новий семінар для керівництва федерації ВАКО. Це стосується керівників-президентів обласних організацій, районних і міських представництв. Тобто для тих хлопців, які працюють безпосередньо з управліннями та відділами молоді, спорту та освіти. Будемо себе масштабувати на рівні Міністерства освіти, це стосується Європейських ігор, які відбудуться в Хорватії. Це також стосується роботи зі школярами, зі студентами. Будемо робити більший наголос на Міністерство освіти України. Плануємо продовжувати нарощувати тренерський склад і суддівський корпус.

Також ми вступили до Всеукраїнської профспілки спортсменів і працівників сфер фізичної культури і спорту, молодіжної політики та національно-патріотичного виховання. Дуже б хотілося в 2019 році від профспілки підписати профільний договір на рівні Міністерства, тому що на сьогодні Всеукраїнська профспілка працює тільки з профспілкою культури. Вважаю, що це не добре. Ця платформа існує для того, щоб наші спортсмени всі росли і розвивалися.

Олександра Кузнєцова, Прес-служба Національної федерації кікбоксингу України WAKO