ЗМСУ Павло Замятін про визнання українських поінтфайтерів та перспективи татамі в Україні і світі

zamyatin-interview-2020-1

Четвертим підсумковим місцем завершився для України цьогорічний Кубок Європи Golden Glove в італійському Конельяно. Зазвичай, наші спортсмени досить вдало виступають на цих змаганнях. Не став винятком і цей рік: у 2020 році українській команді вдалося виграти 62 нагороди, з яких майже третина найвищого ґатунку.

Читайте також: Чемпіон світу Павло Замятін про історичну звитягу в поінт-файтингу і чому WAKO – це вища ліга кікбоксингу

Враховуючи потужний старт у новому міжнародному сезоні, ми поспілкувалися з Павлом Замятіним*, який очолив делегацію України на КЄ в Конельяно.

Як керівник української делегації, поділіться враженнями від виступу наших команд на Кубку Європи?

– Загалом ми завжди виставляємо непоганий склад. Щорічно це перший турнір після новорічних свят, тому всі, включно з нашими спортсменами і рештою присутніх на даному заході, були наче після сплячки. Так би мовити, розганяємося перед сезоном. Все пройшло добре. Всі побачили свої цілі, які їм треба досягати. Розім’ялися, розігрілися. Тепер попереду сезон. Вважаю, як для старту, ми виступили дуже добре.

Зазначу, що було дуже багато юних спортсменів, які виступали за кольоровими поясами – це новачки, які мають не більше п’яти проведених боїв до цього. І вони гідно виступили, вибороли досить багато медалей.

З яким прицілом наша команда відправлялася в Конельяно? Чи була поставлена від керівництва НФКУ задача на певний результат?

– Задача у нас завжди одна, як у будь-якого члена збірної України – показати максимальний результат. Єдине, що хотів би виокремити: на КЄ в Конельяно певні кікбоксери акцентували свою увагу на розділі «поінт-файтинг». Адже в цьому році на першості континенту розігруються ліцензії на Всесвітні ігри єдиноборств – World Combat Games 2021. Через це, я, наприклад виступав у вазі до 79 кг: дивився, які спортсмени виступають в ній, хотів пристрілятися. Це не моя рідна вагова категорія, важча. Віталій Соловей робив те ж саме в 63 кг, а Данило Демчишин – у 89 кг. Ми троє їздили подивитися, яка ситуація в зазначених категоріях поінт-файтингу і хто там наразі виступає. Нехай всіх знаємо, але все одно потрібна пристрілка, щоб на піку форми підійти до відбору на Чемпіонаті Європи, вивчити своїх суперників. Адже саме в цих трьох категоріях – 63 кг, 79 кг і 89 кг – розігруватимуть путівки на World Combat Games 2021 в дисципліні «поінт-файтинг».

В цьому році вперше троє українців були запрошені виступити в Combat Zone. Цей, так званий турнір у турнірі, який є особливістю Кубка Європи Golden Glove, збирає виключно кращих поінт-файтерів світу. У ньому можуть виступити тільки двадцять кращих, згідно зі світовим рейтингом. Ви, Павло, далеко не перший рік потрапляєте в цю двадцятку. А ось Віталія Солов’я і Данила Демчишина в цьому році викликали вперше. Розкажіть, будь ласка, чому престижно потрапити в Combat Zone?

zamyatin-interview-2020-2– По-перше, на переможця чекає хороший приз: чемпіонський пояс, солідна грошова винагорода і можливість стати «обличчям» наступного турніру. Адже саме переможці Combat Zone в чоловічій і жіночій половині з’являться на плакатах наступного розіграшу Кубка Європи в Конельяно. По-друге, престижно потрапити в цю двадцятку. Я вже четвертий рік поспіль в ній виступаю, а ось Віталіка з Данилом, ви правильно сказали, запросили вперше.

Формат проведення Combat Zone досить цікавий, присутня доля випадку. Якщо коротко, то заради виграшу треба обіграти всіх суперників. Все залежить від твого стартового номера: якщо тебе витягли в перших рядах, то тобі доведеться зустрітися в очній боротьбі з кожним, а ось ті, кого вибирають в суперники ближче до кінця, мають більший шанс на успіх, вони не б’ються з тими, хто програв раніше. Як ви розумієте, обіграти дев’ятнадцять топових файтерів, вкрай нереально. Тим більше, коли відпочинку між боями немає.

Цікавий момент, що деякі намагалися за гроші забезпечити собі місце в Combat Zone, але організатори вважають, що в цьому турнірі повинні брати участь тільки найсильніші, тому потрапити до лав учасників Combat Zone можна лише через рейтинг. Так що це тусовка найкращих. Якщо ти увійшов в цю двадцятку, значить тебе визнають. Це мега круто.

На початку нашої розмови ви відзначили, що Кубок Європи в Конельяно проходить одразу після новорічної паузи. Наскільки складно спортсмену утримувати режим, враховуючи святкову перерву?

– Якщо відповідати на це питання як спортсменові, то все, мабуть, залежить від твого внутрішнього самоконтролю, наскільки ти сам себе тримаєш у тонусі. Якщо ти вважаєш себе топовим спортсменом, то ти внутрішньо зобов’язаний підтримувати свою форму, незважаючи на свята. Як спортсмен ти повинен розуміти, що якщо ти втратиш форму, то потім починаєш набирати її з нуля.

Відповідати на це питання як тренеру дещо складніше. Необхідно підібрати процес відновлення спортсмена, грамотно прописувати календар змагань. Треба вже на початку сезону розуміти, до чого ти готуєшся. На сьогодні у WAKO дуже насичений календар, який ділить турніри на класи – А, В і С. І ти вже розумієш, наприклад, на яких турнірах б’ються новачки і до чого їх підводити; якщо це топовий спортсмен, значить він зобов’язаний бути на всіх Кубках світу, щоб заробляти бали для світового рейтингу WAKO і відстежувати своїх конкурентів перед головним стартом сезону – або Чемпіонатом Європи, або Чемпіонатом світу.

По суті, якщо дивитися на мій календар, розписаний разом з моїм тренером, то у мене немає вихідних (сміється). Я або зі своїми спортсменами їду на змагання, або сам змагаюся.

За підсумками Кубка Європи в Конельяно, як ви оцінюєте розвиток татамі-дисциплін в Україні?

– Можемо говорити, що розвиток присутній, але я бачу одну проблему. Поясню. Як на мене, необхідно мотивувати тренерський молодий склад, який займається з хлопцями. Я б такий, щоб більше працював з тренерами, а не зі спортсменами. Потрібно міняти саме ставлення до тренувального процесу. На відміну від рингу, складність тренувального процесу на татамі полягає в тому, що вимагає постійної зміни. Тому що динаміка поєдинків і тактичні схеми дуже швидко змінюються. Тенденції на татамі змінюються стрімко. Якщо в рингу все більш-менш незмінно, то на татамі це постійні нові віяння. Вони ж, у свою чергу, сильно впливають на суддівство. Скрізь добре судять, але якщо на сьогодні зважають на певну манеру ведення бою, значить треба підлаштовуватися. Якщо ви регулярно і стабільно виступаєте – вас знають, бачать, впізнають. Так що треба частіше виїжджати на міжнародні змагання. Вважаю, що слід змінювати тренувальний процес під нові тенденції. Чого, як на мене, у нас немає.

Перспективи в українському татамі є. Але проблема в тому, що у багатьох ще пострадянське мислення: тренуємося, тренуємося і потім, можливо, один раз на рік поїдемо на якийсь міжнародний турнір. А це вже все в минулому. Ми можемо подивитися на наших друзів, каратистів, які стали олімпійським видом. У них турнірний графік дуже щільний. Все топи зобов’язані виїжджати на всі турніри, що дають їм залікові очки для підвищення або підтримки свого світового рейтингу. Адже відбір на основні старти і провідні турніри відбувається згідно з рейтингом.

Президент Всесвітньої Асоціації Кікбоксерських Організацій (WAKO) Рой Бейкер, коли був з офіційним візитом у Києві у грудні, завуальовано натякнув, якому розділу на татамі віддадуть перевагу, якщо вийде про лобіювати в олімпійську програму, окрім рингу, турнір на татамі. На 99% це буде поінт-файтинг. Адже Рой Бейкер – поінтфайтер, у минулому чемпіон світу. Його поважають не тільки як президента WAKO, але і як спортсмена. До того ж, на сьогоднішній день поінт-файтинг – це наймасовіша дисципліна в кікбоксингу WAKO. Наприклад, якщо взяти Кубок світу Irish Open, який є найбільшим турніром з кікбоксингу, на ньому є обмеження по кількості учасників – не більше чотирьох тисяч чоловік. І це з урахуванням того, що на Кубку світу в Ірландії представлені не всі дисципліни кікбоксингу WAKO. Тому, якщо в Олімпіаду від кікбоксингу WAKO увійде татамі-дисципліна, то це буде поінт-файтинг, і, безумовно, один з розділів на рингу. В європейських кулуарах ходить інформація, що це буде або фул-контакт, або К1. Багато європейців чекають на фул-контакт, у нас ставлять більше на К1.

Як бачимо, 2020-й обіцяє бути насиченим: як турнірно, так і, сподіваюся, медально. Вже в цьому році робимо приціл одразу на кілька років, враховуючи старт на Всесвітніх іграх єдиноборств у Нур-Султан за рік. Маємо набувати досвіду на міжнародних виїздах, зборах національної команди, літніх кемпах та майстер-класах. Лише за умови постійного розвитку і вдосконалення можемо сподіватися на успіх на європейському і світовому татамі.

*Павло Замятін – заслужений майстер спорту України, багаторазовий призер Чемпіонатів світу та Європи в татамі-дисциплінах (кік-лайт, лайт-контакт, поінт-файтинг), переможець етапів Кубка світу. Наразі є старшим тренером збірної Київщини з татамі-розділів і головним тренером команди Lock&Load.

Олександра Кузнєцова, прес-служба Національної федерації кікбоксингу України WAKO